Mobil Gezi Rehberim

By | 12 Mart 2021

Merhaba arkadaşlar bu kez tanıtacağım proje (Mobil Gezi Rehberim) diğerlerine göre daha kapsamlı ve zorluydu. Aynı zamanda BİTİRME PROJEMDİR. Uygulamayı henüz yayınlamadık çünkü eklenecek daha çok şeyi bulunmakta.

Kodlara BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nereden Çıktı?

Sınıf arkadaşımın fikri olan ve hayata geçirmek istediği bu projeyi Bitirme Projesi olarak onunla beraber geliştirdik.

Amacı?

İnsanların gezip gördüğü yerlerin başkalarının da görmesine olanak sağlayacak, gezilecek yer bulmak isteyenlere rehber olacak, değeri ve önemi henüz bilinmemiş ya da keşfedilmemiş yerlerin tanıtımını sağlayacak ve daha birçok açıdan fayda getirecek bir projedir.

Farkı?

Bu projeye başlamadan önce sağlam bir literatür çalışmasının ardından bu alanla ilgili birçok uygulamanın yapıldığını gördük. Peki Mobil Gezi Rehberim projesinin diğerlerinden farkı nelerdir?

  • Bu alanda yapılan uygulamaların bir kısmı şirketlere hitap ediyordu. Yani tur şirketlerinin kendi belirledikleri yerleri gösteriliyor ve tanıtımları yapılıyordu.
  • Bu alanda yapılan uygulamaların bir kısmının içeriği sınırlıydı ve yalnızca geliştiricilerin istedikleri kullanıcılara gösteriliyordu.
  • Burada şimdilik bahsetmeyeceğim önemli bir özellik de ileriki zamanlarda eklenecektir.

Bizim projemizde ise kullanıcılar istedikleri gibi içerik ekleyip bir elin yapamadığını binlerce hatta milyonlarcasının yapmasına olanak sağlayacaktır.

Hadi şimdi projenin içeriğini görelim…

GİRİŞ

Standart bir giriş ekranımız bulunmakta. Kullanıcının kayıt sırasında girdiği E-Posta ve Parola bilgisi ile uygulamaya girişi sağlanacaktır. Hesabı yok ise Hesap Oluşturdan hesap oluşturabilir ya da parolasını unutmuş ise Parolamı Unuttumdan parolasını sıfırlayabilir.

HESAP OLUŞTUR

Kullanıcının burada girdiği bilgiler doğrultusunda hesabı oluşturulacaktır ama giriş yapabilmesi için girdiği E-Posta adresine gelen doğrulama bağlantısına tıklayarak hesabını onaylatmalı.

PAROLA SIFIRLA

Kullanıcının hesap oluştururken girdiği E-Posta adresini buraya girerek parola sıfırlama işlemini yapabilir.

ANA SAYFA

Paylaşılan tüm gönderiler buraya düşmektedir.

Gönderi resmine uzun tıklandığında gönderi ile alakalı detaylar gösterilmekte.

Yer ismi, gönderi yorumu, paylaşan kişi, paylaşım tarihi, adres ve gönderi ile ilgili etiketler kullanıcıya gösterilmektedir.

Gönderinin üst kısmındaki Yer ismine tıklandığında ise gönderi ile alakalı yapabileceğimiz seçenekler gösterilmekte.

Kaydet : Herkesin profilinde kendisine ait ayrılmış bir yerde gönderi kaydedilecektir. Bunu paylaşan kişi silse bile gönderi sizin Kaydedilenler bölümünde kalacaktır. Yalnızca siz silebileceksiniz

Konuma Git : Gönderinin nerede paylaşıldığını harita üstünde gösterir. Böylelikle orayı görme niyeti var ise nerede ve nasıl gidebileceğini görür.

Konuma Git denildiğinde haritada yeri gösterilmektedir. Üst menüden de farklı harita teknikleriyle her açıdan yer hakkında fikir sahibi olmanız sağlanacaktır.

Şikayet Bildir : Uygun olmayan, alakasız veya başka bir sebepten kullanıcıların gönderiyi bildirme seçeneği bulunmaktadır.

ARA

Kullanıcılar burada istediği konu ile alakalı gönderileri bulabilecek. Yer ismi, Etiket, Şehir ve Kullanıcıya göre arama yapılabilinmekte

Yine aynı şekilde resme uzun tıklandığında gönderi ile alakalı detaylar gösterilmekte ve Yer ismine (Yüzen adalar) tıklandığında da gönderi ile alakalı yapılabilinecek seçenekler gösterilecek.

Sol üst tarafta yer alan konum’a tıklandığında bulunduğunuz yere yakın gönderiler listelenmektedir. Aşağıda çıktısı görülmekte. Herhangi bir arama sorgusu girilmeden gönderiler listelenmiş.

PAYLAŞ

Burası kullanıcıların gönderi paylaşabileceği alan. Resim seçip gönderi alakalı diğer alanları doldurup gönderisini paylaşabilir. Konum Seç kısmı sayesinde konum bilgilerinin elle girilmesinin de önüne geçilmiş olur. Haritadan seçilecek olan konuma ait koordinat ve adres bilgisi anlık olarak alınacaktır. Herhangi bir konum seçmese bile kişinin o anda bulunduğu konum seçilecektir.

Konum işlemi için açılacak olan haritanın birçok farklı tipte gösterim şekli imkanı da vardır.

HESABIM

Kullanıcının paylaştığı ve kaydettiği gönderiler burada listelenmektedir. Gönderi resmine uzun tıklamada gönderi detayları gösterilirken Gönderinin Yer ismine tıklandığında da gönderi ile alakalı yapılabilinecek işlemler gözükecektir.

Profili Düzenle butonuna tıklayarak da aşağıda görüldüğü gibi profil düzenlemesi yapabilecektir.

ANA SAYFA, ARA, PAYLAŞ ve HESABIM menülerinde üst tarafa sürekli bir menü yer almaktaydı. Bunlardan soldaki sayesinde kullanıcılar geliştiricilerle etkileşime geçip istek, öneri ve şikayetlerini dile getirebilirler.

Üst kısımda yer alan menülerden diğeri ile de oturumdan çıkış yapabiliriz.

Projenin (Mobil Gezi Rehberim) şimdiye kadar geliştirilmiş kısmı bu kadar. Yazımda bahsettiğim ek geliştirmelerle beraber bahsetmediğim özellikler de yakın zamanda eklenecektir. Görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir